Menu
A+ A A-

Deniz Gezmiş'i anlattı

denizgezmis66.jpgDeniz Gezmiş'in cezaevinde bulunduğu sırada onu adliyeye çıkartan askerlerden biri o günleri anlattı

Deniz Gezmiş'in cezaevinde bulunduğu sırada onu adliyeye çıkartan askerlerden biri o günleri anlattı. Edirne'de geçimini çiftçilik yaparak sağlayan 61 yaşındaki Cemil Ünver, 1967 ile 1969 yılları arasında Ankara İl Jandarma Komutanlığı'nda askerliği yaptı.

Ünver'in askerlik yaptığı yıllarda öğrenci olaylarının en yoğun olduğu dönemlerdi. Sağ ve sol görüşlü öğrencilerin çatıştığı o günlerde ismi en çok ön plana çıkanlardan biri Deniz Gezmiş idi.

Karıştığı olaylar nedeniyle Gezmiş ve arkadaşları çok kez gözaltına alınarak cezaevine gönderilmişti. 1969 yılında tutuklanarak Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.


Burada tutuklu bulunduğu sırada onu adliye götüren jandarma ekibi arasında Edirneli er Cemil Ünver yer aldı. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına kelepçe takarak hakim karşısına çıkaran askerlerden biri olan Ünver yaşadığı o günleri anlattı.

Öğrenci olaylarının en yoğun yaşandığı günlerde askerlik yaptığını kaydeden Cemil Ünver, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını hakim karşısına çıkartmak için görevlendirildiklerini söyledi.

O günlerde Gezmiş'in ünlü biri olduğunu bilmediğini belirten Ünver, "Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının ellerini kelepçeledikten sonra adliyeye götürürdük. Adliyeye götürdüğümüzde sakin ve düşünceliydi. Hakim karşısına çıkarttığımızda kendisine yöneltilen iddialarla ilgili olarak hiç konuşmadı. Sadece yazılı savunma yapmak istediğini söylüyordu." diye konuştu.

Amerikan Büyükelçisi aracının yakılmasından sonra öğrenci olaylarının patlak verdiğini anlatan Ünver, "Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde talebelerle olaylar çıkartıyordu. Biz jandarma olarak polise yardımcı olmak amacıyla oraya gidiyorduk. Biz oraya gittiğimizde talebeler polislere "Fruko,fruko" diye bağırıyordu. Bize de "Ordu, gençlik el ele; Amerika hergele" şeklinde slogan atıyordu." dedi.

Ünver, "Talebeler bize karşı gelmiyorlardı, polislere karşı geliyorlardı. O zaman Erdal İnönü Rektördü. Rektörlüğün yanı başında silah deposunu bulduk. Deponun kimlere ait olduğunu bilmiyorum. Ama muhtemelen öğrencilere aitti. 3-4gece kampüste kaldık." şeklinde konuştu.

Öğrenci olaylarının en yoğun olduğu dönemde çok kez cezaevine girerek serbest kalan Deniz Gezmiş, 16 Mart 1971 yılında Sivas'ın Gemerek ilçesine yakalandı.

Buradan Kayseri'ye oradan Ankara'ya getiren Deniz Geçmiş, 6 Mayıs 1972 yılında arkadaşları Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'la birlikte idam edildi.


Cihan
yukarı çık